Wywiady


Latem 2021 rozpoczęłam cykl wywiadów pod wspólnym tytułem Polskie Talenty na  Wyspach Brytyjskich. Ukazują się one na portalu Polonia24.uk.

Okazjonalnie pojawią się tutaj także wywiady z ciekawymi ludźmi mieszkajacymi w Polsce.

Na tej stronie znajdziecie także wywiady na temat działalności twórczej, które przeprowadziłam podczas pandemii Covid-19 z artystami mieszkającymi:
– w Polsce, m.in. Beatą Czernecką (Piwnica pod Baranami), Robertem Kasprzyckim, Władysławem Komanderkiem, Marianem Lichtmanem (Trubadurzy), Kostkiem Yoradisem, prof. Arkadym Rzegockim (Ambasador RP w Londynie), Andrzejem Sikorowskim (Pod Budą), Michałem Wiśniewskim (Ich Troje), Ewą Wartą-Śmietaną;
– za granicą, m.in. Dorotą Górczyńską-Bacik, Wiesławem Fałkowskim, Remigiuszem Juśkiewiczem, Leonem Mitchellem, Dariuszem Wudkowskim, Adamem Związkiem.
Teksty artykułów można znaleźć m.in. na portalach: Kultura na co dzień, Regioneo, Magna Polonia, WielkaBrytaniaOnline, Culture Avenue (USA), PoloniaInfo.DK (Dania), The London Post (Wielka Brytania) - w języku angielskim.



polonia24.uk 30/06/2023


"W poszukiwaniu harmonii w świecie słów i dźwięków", czyli rozmowa z dzienniakrzem muzycznym, Wojtkiem Guzkiem (pseudo. Mariposa Soy)


Każdy z nas ma swoją pasję, która sprawia, że nasze serce bije szybciej i daje nam siłę do pokonywania trudności. W przypadku Wojtka jest nią muzyka, choć wprowadzenie słuchacza w jej świat w dzisiejszych czasach nie jest łatwe. Ale kiedy odkrywasz, że talent daje Ci możliwość przenikania w głąb dusz innych, stajesz się kimś więcej niż tylko melomanem. Tak właśnie jest w przypadku mojego rozmówcy. Miłość do muzyki (nie tylko!) napełnia jego życie radością, ale także inspiruje go do tworzenia rzeczy pięknych, które poruszają serca i umysły słuchaczy Radia Not For All. Jego praca dziennikarska to daleko idąca misja, która pozwala mu na nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi, poznawanie ich historii i dzielenie się nimi ze światem. Jego wywiady są znane nie tylko ze względu na to, że przeprowadza je z gwiazdami i celebrytami. Tym, co wyróżnia te radiowe rozmowy, jest empatia i poczucie humoru, które wyłaniają się z każdego niemal zdania. Sztuka nie zna dla niego granic i nie zależy od statutu społecznego. Dlatego w swojej pracy dziennikarz ten docenia zarówno talent i sukces, jak i uczciwe wysiłki początkujących artystów. W świecie, gdzie media często skupiają się na sensacjach i kontrowersji, to miła odmiana.

Ponadto Wojtek ma cudowną kotkę, Bajkę,  rasy brytyjskiej  i... być może za tym kryje się jego serdeczne podejście do artystów polskich mieszkających w Wielkiej Brytanii, których twórczość i sylwetki prezentuje w swoich audycjach. 

Aby przeczytać cały wywiad kliknij w obrazek poniżej






okrakow.pl 30/06/ 2023

„Uwielbiam rysować…” – rozmowa z Adamem Pochopieniem, znanym i cenionym krakowskim artystą malarzem oraz architektem


Pana Adama Pochopienia poznałam dawno, dawno temu; jako dziecko. Nigdy bym nie przypuszczała, że po tak wielu latach nasze drogi się przetną – Artysta udzieli mi wywiadu, zajrzy na mój i mojej mamy wieczór poetycki w Krakowie, a ja w niedługim czasie będę mogła promować twórczość Mistrza w Londynie. Ponadto w sierpniu 2023 zostanie on kuratorem wystawy polskich malarzy emigracyjnych, która odbędzie się przy okazji Krakowskiej Remizy  – spotkania artystycznego (osób skupionych wokół  Remiego Juśkiewicza z Wielkiej Brytanii), które mam zaszczyt organizować.

Adam Pochopień urodził się w Krakowie i w tym mieście studiował na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych (dyplom w 1972 roku). Jest autorem projektów wnętrz m.in.: Młodzieżowego Domu  Harcerza w Krakowie, sanatorium Sana w Polanicy Zdroju, banku BGŻ  w Tarnowie, biurowca Dolpasz we Wrocławiu, Banku Spółdzielczego w Tarnowie, projektu plastycznego Osiedla Barbary w Zabrzu, projektu plastycznego Osiedla Prądnik Czerwony, projektu ekspozycji Polsport w Brnie.

Aby przeczytać cały wywiad kliknij w obrazek poniżej












londonpost.news 19/05/ 2023

Ireneusz Chyla, a music journalist, shares his thoughts on Marek Dyjak’s concert in London



The fate brings many people into our life’s path, but not all of them leave a lasting
memory.We often think that popularity and even a slightly entitled attitude towards the world win the day. However, it is sincerity, humility, and great reverence for music that truly touch the heart. These are the qualities possessed by my interviewee. Interestingly enough,from the beginning of our acquaintance, we’ve been thanking each other for something mutually… and its hard to escape from this trap; we can;t stop. Meanwhile, the media only serve a supportive role, and all expressions of gratitude for organizing the magnificent concert of the outstanding Polish artist, Marek Dyjak, belong to: Ireneusz Chyla, Kasia Korczak, and Robert Lewandowski [editor’s note: the similarity of surnames is coincidental]!”


Aby przeczytać cały wywiad kliknij w obrazek poniżej



















Pictures:Krzysztof Konieczny



muzykoholicy.com  6/12/ 2022

Piotr Grzyb i jego „Zupa Grzybowa”, czyli muzyczne smaczki” z pierwszej ręki…

Ujmujący głos prezentera radiowego, którym jest… Nienaganne maniery, poczucie humoru oraz wprost niezwykła kreatywność. Człowiek kochający scenę… Nie tylko na niej śpiewa i gra, ale także podejmuje się innych rozmaitych wyzwań.

Piotr Grzyb & Zupa Grzybowa –  zespół wykonujący muzykę autorską. Wydał dwie płyty CD: Namiętności, Minęło lat dwadzieścia. Został utworzony z inicjatywy Piotra Grzyba w 2014 roku w Ostrołęce.

Pierwsza płyta pt. Namiętności ukazała się w 2015 roku. Tekst piosenki Za rękę napisała Maria Dłuska a pozostałych piosenek Kazimierz Dłuski, muzykę skomponował Piotr Grzyb. Druga krążek pt. Minęło lat dwadzieścia ukazał się w 2020 r. i zawierał dziesięć piosenek do tekstów sześciu poetów, w tym aktora, Leszka Zdunia. Muzykę skomponował Piotr Grzyb. Tytułowy utwór znalazł się na płycie Serce dla serca wraz z piosenkami artystów takich jak: Izabela Trojanowska, Ich Troje, Krystyna Tkacz, Krzysztof Antkowiak, Golec uOrkiestra, Kayah, Irena Santor, Grażyna Szapołowska. 

Aby przeczytać cały wywiad kliknij w obrazek poniżej













polonia24.uk 23/04/2022

Polskie Talenty na Wyspach Brytyjskich – Tomasz Wybranowski /pisarz, poeta, radiowiec/

Postać wybitna, wyróżniająca się wysoką kulturą języka, a także (może przede wszystkim) ogromną wiedzą ogólną i przedmiotową. Człowiek, który z całą pewnością nie wpisuje się w ramy przeciętności. Cechuje się badawczo-analitycznym podejściem do życia. Sprawia wrażenie maksymalnego realisty, 
a jednak otacza go swego rodzaju aura mistycyzmu. Jego wypowiedzi są precyzyjne, choć nie lapidarne. W labiryncie słów, którymi komunikuje się ze światem, i wszechobecnej dygresyjności, można cudownie się zgubić, by ostatecznie otrzymać istotną puentę, nierzadko będącą brutalną prawdą o nas..

Tomasza Wybranowskiego – pisarza, poetę, radiowca, trudno przedstawić w kilku zdaniach. Pełna biografia artysty znajduje się pod wywiadem. Zapraszam do Jego wyjątkowego świata!









cały wywiad można przeczytać tutaj:


Regioneo.pl - Wiadomości lokalne w 1 miejscu   12/04/2022

Robert Otwinowski. Muzyczne ścieżki i drogi muzyka
i kompozytora jazzowego ze Szczytna

Jeśli grać jazz, to z całą pewnością w… Londynie. Od wielu lat na brytyjskich scenach swoim talentem zachwyca Robert Otwinowski – wybitny, charyzmatyczny gitarzysta, mieszkający obecnie w Wokingham. W ramach swojego projektu OtwinGroup grał (i gra!) z wieloma artystami różnego pochodzenia, tworząc interesujące dzieła. Po lockdownach i pandemii wraca z nowymi pomysłami, w tym również na kolejne płyty.











cały wywiad można przeczytać tutaj: 
regioneo.pl/kultura/muzyka

Cooltura / 911  / Sep 1, 2021

Tym razem w Wywiadach – rozmowa ze mną, którą poprowadził Dariusz A. Zeller.






















Dariusz A. Zeller 
____________________________
Agnieszka Kuchnia-Wołosiewicz 
Podobno pisarka, poetka (wierszokletka) i dziennikarka, na pewno nauczycielka (czasem nieco szalona). Więcej o mnie tutaj: kuchniawolosiewicz.blogspot.com 

  • Mój pierwszy dzień na Wyspach Brytyjskich: Z wizytą u mojego brata… Lądowanie na Stansted, pociąg na Victoria Station, autobus do Slough, na koniec taxi i… już. I gdzieś po drodze, zroszone grudniowym deszczem, londyńskie Cygaro… 

  • Na Wyspach zajmuję się: Edukacją dzieci i młodzieży, pisaniem i redakcją tekstów w języku polskim. To przecież już na tej ziemi powstały wszystkie moje książki i inne „dziełka”.
Całą rozmowę znajdziecie tutaj (na stronie 29): issuu.com/cooltura/



regioneo.pl 06/11/2021

BIG CYC: „Naszą bronią był zawsze cięty język i kpina”

(Na) poważnie wyluzowani rockandrollowcy z zespołu Big Cyc, na piosenkach których wychowało się m.in. moje pokolenie. Długo zastanawiałam się, co o nich napisać i właściwie każda forma wstępu zdawała się być zbyt trywialna. Galeria osobowości, morze kreatywności, wybitna inteligencja, wyjątkowa umiejętność odpowiedzialnej zabawy słowem i dźwiękiem…  Żywiołowość, optymizm, gorycz, refleksja…
















cały wywiad można przeczytać tutaj: 


Wywiad z Andrzejem Sikorowskim
















regioneo.pl 03/10/2021

Zespół ENEJ – działalność artystyczna z pandemią w tle

Piszą o sobie: „Mieszanka różnorodna kulturowo” i…  osobowościowo. Ich korzenie (polskie oraz ukraińskie) sprawiły, że wyrósł wspaniały muzyczny bukiet dźwięków, słów, emocji. Lato 2011 kojarzy mi się wyłącznie z hitem Radio Hello, który był ze mną w wakacyjnych podróżach po Polsce. Piosenka była grana tak często przez stacje radiowe, że ukraiński tekst sam wchodził do głowy. Z kolei w 2015 roku miałam możliwość posłuchać grupy Enej na żywo w klubie studenckim Studio38 w Krakowie. Niesamowita energia i profesjonalizm.













cały wywiad można przeczytać tutaj: 


bialyorzel24.com 30/09/2021

Spacer po Alei Kultury

W Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej po Alei Kultury (Culture Avenue) codziennie „spaceruje” Joanna Sokołowska-Gwizdka. Każdy z nas za pośrednictwem internetu ma możliwość przyłączenia się do tych wędrówek po świecie sztuki, a są one w swej różnorodności i rozpiętości niezwykle zachęcające… Można naprawdę odnieść wrażenie, że oto człowiek przenosi się na przykład gdzieś do Cusco w Peru, na główną arterię miasta – La Avenida de la Cultura, która rozciąga się na niemalże 13 kilometrów, kusząc odwiedzające ją osoby bogactwem oferowanych dóbr i doznań. Tymczasem Joanna Sokołowska-Gwizdka, pisarka i redaktor naczelna czasopisma internetowego Culture Avenue, opowiada o tym, jak wygląda twórczość emigracyjna w dobie pandemii.





















cały wywiad można przeczytać tutaj: 



wbo24.co.uk 09/10/2020
Marian Lichtman (Trubadurzy) - wielka osobowość polskiej sceny muzycznej. Hot16 challenge - rozmowa o aktywności artystycznej podczas pandemii
Ostatnio przeczytałam piękne słowa D. Górczyńskiej-Bacik (odc. 2 wywiadów): „Jakże cudownie, że świat jest pomyślany tak, aby drogi naszych dni plotły się z drogami innych osób - niczym perski dywan”. Moja… przez jakiś czas kręta i zmierzająca bardziej donikąd, nagle… nabrała nowych znaczeń, dzięki fantastycznym ludziom, którzy czekali za tymi wirażami, a także zaprowadziła mnie do wielkiej gwiazdy muzyki rozrywkowej - Mariana Lichtmana.
zdjęcie z archiwum artysty
Cykl artykułów, który zrodził się w mojej głowie kilka miesięcy temu, miał dotyczyć polskich artystów mieszkających w Wielkiej Brytanii i ich działalności w Internecie podczas pandemii koronawirusa i tzw. lockdownu.
Dziś pragnę pójść dalej… 
Dlatego zwróciłam się do Mariana Lichtmana z prośbą o opowieść o tym, jak on artystycznie spędził ten czas w przestrzeni polsko-duńskiej.
cały wywiad można przeczytać tutaj: 
wbo24.co.uk/wiadomosci/4005,marian-lichtman

kulturanacodzien.pl 14/08/2021

Piccadilly Circus – na „skrzyżowaniu dróg”. Polskie talenty w Wielkiej Brytanii /Artur Tuchalski/

Piccadilly Circus – z pewnością wiele osób zastanawia się, skąd taka nazwa. Pierwszy człon pochodzi z początku XVII wieku. W pobliżu owego miejsca mieszkał krawiec Roger Baker, który dorobił się fortuny sprzedając „piccadils”, czyli sztywne kołnierzyki stanowiące w tamtym czasie hit modowy. Jeśli chodzi o „Circus”, etymologia wskazuje na łaciński wyraz „pierścień” czy też „koło”, powszechnie używany przez Rzymian w odniesieniu do miejsc zgromadzeń publicznych...

Artur Tuchalski – muzyk, chórzysta; kształcił się w szkole muzycznej II stopnia w Lublinie, gdzie później podjął pracę w Teatrze Muzycznym. Następnie artystycznie związał się w Łodzią. Muzykę ma we krwi, gdyż jest blisko spokrewniony z Ireną Harasin – solistką operetek i teatrów muzycznych, a także współreżyserką spektakli. W młodości był też perkusistą kilku zespołów tzw. garażowych.
W Wielkiej Brytanii Artur stara się promować i popularyzować polską muzykę powstającą w kraju i na emigracji. To z jego inicjatywy w ostatnim czasie w mediach polonijnych /prasa, radio/ wzrosło zainteresowanie naszą rodzimą muzyką elektroniczną.


Wywiad mozna przeczytać tutaj:




cultureave.com 21/01/2021

Marian Lichtman – wieczny “Trubadur”

Zawsze w duszy mi grała muzyka lat 70. Oglądałam wszelkie możliwe koncerty, kupowałam kasety, znałam (i znam wciąż!) na pamięć mnóstwo piosenek z tamtego okresu. Nigdy jednak nie przyszłoby mi do głowy, że zetknę się z legendą polskiej piosenki tamtych lat. Znamy się tylko z widzenia to jeden z moich ulubionych hitów zespołu Trubadurzy, a możliwość rozmowy z Marianem Lichtmanem stanowi niesamowity zaszczyt.

Nie trzeba go szczególnie przedstawiać ani w Polsce, ani w USA, gdzie często gościł. Niezwykle ciepły człowiek z wielkim dystansem do siebie i poczuciem humoru, a ponadto, albo przede wszystkim, wspaniały muzyk i choć zapamiętany głównie jako Trubadur, ma o wiele więcej do powiedzenia w muzyce właśnie, ale także…  i w literaturze, jak się wkrótce okaże!

Kiedy powiedziałam Pani Joannie Sokołowskiej-Gwizdka – redaktor naczelnej magazynu „Culture Avenue”, że mogę Cię „odpytać” niemal na dowolny temat, od razu padło pytanie o to, jak się czujesz, szczególnie w tym trudnym czasie pandemii!

Mam się znakomicie. Jestem wojownikiem. W ogóle nie myślę o tym, ile mam lat.

Jak Ci się mieszka w Danii?

Uwielbiam ten kraj, jestem szczęśliwy, że mogę tutaj żyć. Polska jest moją ojczyzną, ale mam też właśnie Danię, a także Izrael, czyli trzy kraje – trzy ojczyzny.

Cały wywiad można przeczytać na stronie:
https://www.cultureave.com/marian-lichtman-wieczny-trubadur/


kulturanacodzien.pl 18/08/2021

Wojciech Filaber /pisarz/ i jego działalność twórcza podczas pandemii Covid-19

Wojtek, syryjski niedźwiedź brunatny, urodził się w 1942 roku. Niestety jego matkę zastrzelono. Irański chłopiec sprzedał go młodej polskiej uchodźczyni, Irenie Bokiewicz. Kiedy niedźwiedź stał się zbyt duży dla swojej opiekunki, ta postanowiła go przekazać Wojsku Polskiemu. „Adopcja” miała miejsce w Palestynie. Wojtek stał się częścią   22 Kompanii Zaopatrzenia Artylerii II Korpusu dowodzonego przez gen. Władysława Andersa. Niespełna roczny niedźwiadek dorastał z żołnierzami. Wojtek brał udział w bitwie o Monte Cassino. Otrzymał także stopień kaprala. Jeśli macie ochotę dowiedzieć się więcej na temat Niedźwiedzia Wojtka, sięgnijcie po najnowszą książkę Wojciecha Filabera!

Wojciech Filaber jest polsko-brytyjskim autorem książek dla dorosłych i dzieci. Wychował się na Mazurach. Ukończył w 2009 roku licencjat z psychologii na Middlesex University w Północnym Londynie. Jest też scenarzystą z kilkoma gotowymi scenariuszami, które czekają na producenta. Dotychczas wydał trzy książki na temat Huny i Ho’oponopono, książkę o medytacji i kilka innych pozycji – m.in. Huna: sekretna nauka. Korzyści i współcześni nauczyciele,  Huna i Ho’oponopono: Współczesna wiedza współcześnie, Sekretna hawajska metoda przebaczania i akceptacji: Huna i Ho’oponopono, Przemień siebie i własne wnętrze za pomocą medytacji, Historyjki dla dzieci w języku polskim i angielskim.  

Rozmowę można przeczytać na:




kulturanacodzien.pl 26/07/2021

Dariusz Adam Zeller /dziennikarz, literat, działacz społeczny / i jego działalność twórcza podczas pandemii Covid-19

Któż z nas nie słyszał o Platonie?! Ten wielki filozof w swoim dziele pt. Państwo jasno sugerował, że poeci… kłamią. Im więksi, tym owe kłamstwa są piękniejsze. Są mitomanami i trzeba mieć się przed nimi na baczności. Tak, jak wtedy, i dziś wielu artystów nie jest szczerych z odbiorcą, jednakże bystry czytelnik, zagłębiwszy się również w ich biografię, jak słusznie zauważa Dariusz Zeller, po jakimś czasie zorientuje się, że odczuwa pewien dysonans poznawczy w zetknięciu  z taką twórczością; że służy ona jedynie kreowaniu własnej wrażliwości w celu chociażby zaspokojenia swych narcystycznych potrzeb. I mnie zdarzało się dać nabrać…!!!

Na szczęście są wciąż poeci prawdziwi, którzy niezmiennie pozostają sobą i jedynie w literacki sposób dzielą się z czytelnikami własnym odbiorem rzeczywistości – ludzi, zdarzeń, miejsc… A wszystko to z miłości do słowa i jego sztuki. Tym kimś jest właśnie Darek.

Dariusz Adam Zeller – ur. w 1972 r., poeta, prozaik, dziennikarz, działacz społeczny. Autor wielu publikacji i opracowań literackich. W 1999 roku zadebiutował tomikiem Spojrzenia (WBP im. Ł.Górnickiego w Białymstoku). Jego prace ukazują się na łamach wielu magazynów literackich (m.in. Graffiti, Akant), w antologiach poezji (np. Śniadanie końca wieku, Miłość jak ziarno odwagi), almanachach (np. kolejne wydania Epea’i) oraz wydawnictwach autorskich (m.in. Ojczyzna, Mała Ojczyzna i tożsamość narodowa w twórczości Jana Leończuka, B-stok 2007). W 2012 roku został laureatem prestiżowej nagrody Złotych Sów Polonii (tzw. Polonijnych Oskarów), która corocznie przyznawana jest w Wiedniu przedstawicielom światowej Polonii za ich wkład w życie Polaków poza granicami kraju.

Mieszka w Londynie, gdzie (sam) wychowuje trzech synów. Jest dziennikarzem tygodnika Cooltura oraz Polskiego Radia Londyn. Współpracuje z mediami i wydawnictwami w Polsce, a także środowiskami polonijnymi na całym świecie.

Cały wywiad można przeczytać tutaj:





kulturanacodzien.pl 09/07/2021

Andrzej Wawrzyniak /gitarzysta, kompozytor, poeta/ i jego działalność artystyczna w czasie pandemii Covid-19

Piosenki są siłą napędową znaczeń i ekspresji, co tłumaczy ich ogromne znaczenie społeczne i kulturowe zarówno w kontekście mainstreamowym, jak i undergroundowym. Łącząc słowa i muzykę, stanowią potężny nośniki informacji. Gra dźwięków i zmysłów tworzy poetycką całość, która jest większa niż suma jej części. Jeśli zrozumiemy tę dynamikę, będziemy na nowo potrafili docenić piosenki jako medium artystyczne, które wykorzystuje wzajemny związek między muzyką i tekstami, aby oddziaływać emocjonalnie i poznawczo na słuchacza. Piosenka poetycka i literacka otwiera fascynujące okno na ludzki umysł i wyjaśnia (przynajmniej częściowo), dlaczego tak chętnie słuchamy naszych bardów (poetów-śpiewaków).  Dla mnie jednym z takich utworów,  znajdujących się w  repertuarze mojego rozmówcy, jest W niebieskim parku (muzyka i wykonanie: A. Wawrzyniak, słowa: A. Ciach) – wzruszam się do łez, ale też myślę…


Cały wywiad mozna przeczytać tutaj:

 

cultureave.com 27/11/2020

W poprzednim artykule miałam przyjemność przedstawić Remigiusza Juśkiewicza, który w czasie pandemii koronawirusa stworzył niezwykłe muzyczne audycje Piosenki na koniec tygodnia. Jak sam przyznał, inspiracją dla jego działań była aktywność w mediach społecznościowych jego koleżanki Doroty Górczyńskiej-Bacik, czyli jednej z najcieplejszych i najserdeczniejszych osób, jakie poznałam w swoim życiu.


Dorota pochodzi z Olkusza. Jest aktorką teatralną i reżyserem, malarką i poetką. Przez lata związana była z różnymi teatrami, m.in. w Olkuszu, Krakowie, Warszawie i Londynie. Obecnie jest dyrektorem Teatru Katharsis w Dunstable w UK (przy Polskiej Parafii). Często jest gościem wieczorów poetyckich i wernisaży, na których prezentuje swoją twórczość. 

Okres pandemii nie stanowił większego wyzwania dla tak kreatywnej osoby, jaką jest Dorota. Stała się ona inspiratorką wielu fantastycznych akcji poprzez własne działania podjęte w tym trudnym czasie.

Rozmowę można przeczytać na:



cultureave.com 23/10/2020

„Piosenki na koniec tygodnia” – projekt muzyczny Remiego Juśkiewicza z Londynu

Pewnego dnia obudziliśmy się w innej rzeczywistości, która… nas zaskoczyła. Przerażeni zastanawialiśmy się, czego tak naprawdę jesteśmy świadkami.  Dziś już wiemy, że może ten strach był na wyrost, ale wtedy… Wtedy potrzebowaliśmy, aby ktoś na chwilę zajął nasze myśli… Któż zrobi to lepiej, jeśli nie artyści…  bez których, jak napisałam kiedyś w jednym z moich wierszy, świat byłby „jak niebo bez gwiazd”.


Jedną z takich gwiazd, która rozświetliła serca Polaków w UK (i nie tylko) jest Remi Juśkiewicz z Londynu, zabierający nas wirtualnie, od niemal samego początku lockdownu, w niezwykłą muzyczną podróż po swoim świecie – 10 października miała miejsce emisja 48. odcinka.

Remiego poznałam około półtora roku temu podczas wydarzenia kulturalnego w Polskim Klubie w Slough. To niezwykle utalentowany i uduchowiony artysta, a przy tym człowiek szalenie skromny.  Muzyka w jego życiu jest od lat, jednak on sam pozostawał w cieniu innych. Jakiś czas temu sytuacja uległa zmianie. Przekroczywszy próg pięćdziesięciu lat, postanowił, przy wsparciu swojej rodziny i przyjaciół, rozwinąć skrzydła (jak widać, nigdy nie jest za późno!).

Rozmowę można przeczytać na:
cultureave.com/piosenki-na-koniec-tygodnia



wbo24.co.uk 14/04/2021

Leon Mitchell – zwycięzca Mistrzostw w Kulturystyce Naturalnej we Francji w roku 2019 – „sztuka” dbania o ciało podczas pandemii 

Uprawiania sportu czy też podejmowania ćwiczeń fizycznych nie uznaje się za sztukę, jednak gdy przyjrzeć się temu zagadnieniu z bliska, można odkryć, iż w wielu przypadkach sport opiera się na idei twórczej ekspresji. Z całą pewnością przykładem tego może być działalność Leona, który jako kulturysta i trener personalny na siłowni, wychodzi z założenia, że w zdrowym ciele zdrowy duch.
Wszelkie aktywności, jakie podejmuje w związku z troską o kondycję fizyczną własną i swoich podopiecznych, wypływają z założenia istnienia duchowości w sporcie.

W tym miejscu warto nadmienić, że istnieje już np. określenie „religia akwatyczna”, którą nazywa się więź surferów z oceanem – matką.
Ponadto odniósł podwójny triumf w Mike Williams Classic w Yorku.


Zajął pierwsze miejsce w wadze średniej, a także w klasyfikacji generalnej zawodów. Był też wicemistrzem Brytyjskich Mistrzostw w Kulturystyce Naturalnej w Manchesterze. 
Prywatnie Leon jest menedżerem easyGym w Slough, a także trenerem personalnym i przesympatyczną osobą.

Cały wywiad mozna przeczytać na stronie:


magnapolonia.org 29/04/2021

Przemysław Rudź, muzyk, pisarz – działalność artystyczna podczas pandemii

Czy słuchając muzyki, zastanawialiście się kiedyś, skąd ona pochodzi?  Otóż okazuje się, że inspiracje potrafią być doprawy…  kosmiczne. Gustav Holst jest kompozytorem dzieła Planety – szalenie trudnego utworu; do jego wykonania potrzeba 120 muzyków i chóru. Stanowi on natchnienie dla wspaniałej muzyki filmowej Johna Williamsa w Gwiezdnych Wojnach. Okazuje się, że i na naszym rodzimym rynku muzycznym powstają dzieła natchnione uniwersum.








Przemek Mieszko Rudź urodził się w Elblągu, ale osiadł na stałe w Gdańsku.  Z wykształcenia jest klimatologiem /ukończył wydział Biologii, Geografii i Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego/. Jest wszechstronnie uzdolniony. Komponuje i wykonuje muzykę elektroniczną o niezwykle ciekawej harmonii – elementy rocka progresywnego, nawiązania do słynnej szkoły berlińskiej (m.in. Tangerine Dream, Klaus Schulze). Ponadto jest autorem literatury popularyzującej astronomię, pasją do której zaraża również prowadząc wykłady i prelekcje, a także pokazy nieba. Liczba wydanych przez niego płyt i książek jest imponująca. Od 2021 roku jest członkiem rad programowych Polskiego Radia Olsztyn i TVP Olsztyn.

Cały wywiad można przeczytać na stronie:


kulturanacodzien.pl 17/03/2021

Michał Wiśniewski (zespół Ich Troje) i Jego działalność artystyczna podczas pandemii 

Ciepły, serdeczny, uprzejmy człowiek, który z pasją opowiada o życiu samym w sobie, rodzinie i muzyce. Na czas pandemii nie spogląda jedynie z perspektywy strat i zawodu, że jakieś plany artystyczne nie wypaliły…  Poczeka, bo wie, że to nie jest najważniejsze. Ceni sobie czas, który dostał i może spędzić go wraz z najbliższymi.  Czerwone włosy i płonące miłością serce  – to właśnie Michał Wiśniewski!

Michała do muzyki ciągnęło od zawsze. Już w dzieciństwie uczęszczał do szkoły muzycznej w klasie fortepianu. Obecnie to znany piosenkarz/ wokalista, lider zespołu Ich Troje, z którym w roku 1996 wydał debiutancką płytę. Na scenie występuje od 1988 r. Przełomowa w jego karierze była rola Riff-Raffa w musicalu The Rocky Horror Picture Show. Muzyk realizuje się również solowo, ma też na swoim koncie przygody z aktorstwem. Jest postacią o wielkiej charyzmie, której magnetyzm wprost przyciąga.
 
Cały wywiad mozna przeczytać na stronie:


wbo24.co.uk 17/05/2021

Andrzej Sikorowski z Grupy Pod Budą i Jego działalność artystyczna podczas pandemii

„Nie przenoście nam stolicy do Krakowa” – piosenka ponadczasowa, mogłabym jej słuchać bez końca, szczególnie wykonywanej w duecie przez dwóch Krakusów: Andrzeja S. i Grzegorza T. A kiedy nad moim miastem chmury, wtedy do głowy nie przychodzi nic innego jak tylko „Kap, kap płyną łzy, w łez kałuży ja i Ty”.
Jeśli natomiast zbiera nam się na wspomnienia, najczęściej nucimy „Ale to już było i nie wróci więcej/ I choć tyle się zdarzyło/ To do przodu wciąż wyrywa głupie serce”- słowa wielkiego hitu napisanego dla Maryli Rodowicz.

„A kiedy przyjdzie świata koniec
Jakiś huragan albo potop
To się połączą nasze dłonie
Jak nigdy dotąd
I tak trzymając cię za rękę
Jak kołysankę na dobranoc
Ostatnią wyznam ci piosenkę
Dotychczas jeszcze nie nagraną
Takiego końca mi potrzeba
O takim końcu nieraz marzę
Żeby się dało jeszcze śpiewać
Kiedy się nie da być już razem”  

– a czasem wystarcza tylko tyle…; i już…

Andrzej Sikorowski – absolwent polonistyki UJ, krakowski muzyk, autor piosenek, wokalista, gitarzysta, kompozytor, lider Grupy Pod Budą i twórca większości jej hitów.
Jego twórczość zgromadzona jest na kilkunastu złotych i platynowych płytach (kilkaset piosenek).
Koncertował na cały świecie, m.in. w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Austrii. Współpracuje z wieloma artystami, jednak najczęściej kojarzony jest z Marylą Rodowicz i Grzegorzem Turnauem (Pasjans dla dwóch), ale tworzył także np. dla Krystyny Prońko, Elenii, Danuty Rinn, Ireny Santor, Alicji Majewskiej, Zbigniewa Wodeckiego.
Od 2005 roku występuje również jako partner wokalny Mai Sikorowskiej.
Jest autorem muzyki do ponad 20 filmów animowanych dla dzieci. Zdobywca wielu nagród festiwalowych i plebiscytowych.
Pisał felietony do Dziennika Polskiego, Przekroju i Hustlera. Obecnie publikuje teksty piosenek w Angorze.


Cały wywiad mozna przeczytać na stronie:



magnapolonia.org 21/05/2021

Adam Związek (producent muzyczny) i Jego działalność artystyczna podczas pandemii

Nie wiesz, jak nagrać hit? Na cudownej portugalskiej Maderze odpowiedni klimat Twojemu utworowi może nadać jeden z najlepszych producentów muzycznych pochodzenia polskiego.  MAVOOI, czyli Adam Związek, swoje muzyczne marzenia spełnia „na bardzo poważnie”. Wcześniej przez 20 lat mieszkał i pracował w Belgii – głównie jako dekorator. Miał tam również swoje studio, w którym spędzał każdą wolną chwilę.

Ponad dwa lata temu Adam postawił wszystko na jedną kartę i przeniósł się na Maderę  – przepiękną wyspę zwaną Ogrodem Atlantyku. Dopiero tutaj oddał się swojej pasji w stu procentach. MAVOOI ma na swoim koncie wiele osiągnięć i często słychać o nim w środowisku muzycznym i w mediach.  Do świata dźwięków ciągnęło go od zawsze, jednak edukacja w szkole muzycznej była nie dla niego. Nauka nut go nużyła, a że jest obdarzony świetnym słuchem i wyobraźnią, potrafi zagrać niemal każdą melodię. Prywatnie jest bardzo otwarty, cechuje się dużym poczuciem humoru i wrażliwością na piękno otaczającej go przyrody. To także spełniony tata i partner życiowy pięknej Susany o egzotycznej urodzie.

Cały wywiad można przeczytać na stronie:
magnapolonia.org/adam-zwiazek


wbo24.co.uk 26/05/2021

Arkady Rzegocki - Ambasador RP w Londynie - i jego działalność na rzecz polskiej kultury i sztuki w czasie pandemii

Profil polskiego emigranta – z pewnością nie ma jednej idealnie pasującej formy, w którą mieści się każda z osób mieszkająca za granicą. Jesteśmy różni, jednak coś łączy nas na pewno. W tym ułamku, który stanowimy jako element całości, licznikiem jest nasza indywidualność, ale mianownikiem - patriotyzm. I potrafimy stanowić wielką wartość, cenne dobro „goszczącego” nas kraju.

Fot. Zespół prasowy Ambasady RP w Londynie



W moim odczuciu z takiego właśnie założenia wychodzi obecny Ambasador RP, dr hab. Arkady Rzegocki.
Odpowiadając na pytania, dotyczące utrzymywania przez Polonię więzi z ojczyzną pomimo szalejącej pandemii, jednocześnie zwracał uwagę na różnorodne strategie promocji Polski i Polaków w Wielkiej Brytanii.
To pokazuje, jak pięknie można łączyć patriotyzm z dbałością o pozycję naszego kraju w świecie. 
Arkady Rzegocki jest Ambasadorem RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Studiował m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz University College Dublin.
Swoje badania naukowe prowadził w Denver, Oksfordzie, Cambridge, Londynie i Florencji.
Przez kilka lat wykładał na PUNO (Polski Uniwersytet Na Obczyźnie) w Londynie.
To z jego inicjatywy w stolicy Wielkiej Brytanii powstał Polski Ośrodek Naukowy UJ, którego kierownikiem pozostawał przez kilka lat.
Prężnie działa w środowisku akademickim, jest członkiem wielu tego rodzaju organizacji. 

Cały wywiad można przeczytać na stronie:





regioneo.pl 25/06/2021

Gdybym mogła wynająć niebo…, to zapukałabym do muzycznych drzwi Roberta Kasprzyckiego

Jako nastolatka zasłuchiwałam się w tym kawałku, a dziś mogę rozmawiać z moim idolem – artystą obdarzonym wielką charyzmą, feelingiem i poczuciem humoru. Podobno, kto raz był na jego  koncercie, zawsze wraca…

fot. A. i M. Kanik/materiały autora













Od siebie mogę powiedzieć, że kto raz dostał od niego jurorskie „lanie” (czyli ja na Śpiewać Każdy Może w Rotundzie), spróbuje po latach inną drogą dotknąć świata, o którym Pan Robert Kasprzycki pisze, komponuje i śpiewa – precyzji niedomówionych znaczeń, gładkich dźwięków, swobody wykonania.
Robert Kasprzycki to polski poeta, pieśniarz, wokalista, muzyk i kompozytor, a także tłumacz, felietonista, recenzent (literacki i muzyczny), twórca kabaretu Zielone Szkiełko. Ukończył filologię polską na krakowskim Uniwersytecie Pedagogicznym, podjął też studia doktoranckie, których przerwanie zbiegło się z jego debiutem na rynku muzycznym płytą Niebo do wynajęcia (1997), ale już wcześniej środowisko artystyczne poznało go jako wykonawcę piosenki poetyckiej i gitarzystę lokalnych formacji rockowych.

Cały wywiad mozna przeczytć na stronie:





kulturanacodzien.pl 21-22/06/2021

Władysław Komendarek i jego działalność artystyczna podczas pandemii

Termin „eksperymentalna”, w odniesieniu do muzyki, wciąż jest niejednoznaczny, jeśli chodzi o identyfikację gatunkową – być może ze względu na surrealizm, który bywa różnorodnie rozumiany. Cofnijmy się zatem do drugiej dekady minionego stulecia. G. Apollinaire („ojciec” nadrealizmu w sztuce) upatrywał w nim dzieła idealnie przemyślanego, jednak bogatego w oryginalne środki wyrazu i techniki ich łączenia w celu zyskania nowej jakości. Kolejne pokolenia odrzuciły tę koncepcję, jednak wydaje się ona idealnie pasować do kompozycji Władysława Komendarka, artysty o wyrazistej tożsamości, który łączy image guru tajemniczej sekty z wizerunkiem szalonego naukowca. Występująca w jego działach matematyczna dyscyplina muzyczna ściera się jednak z hippisowską wolnością, powołując do życia utwory pełne futurystycznych dźwięków, emanujące abstrakcyjnymi, a nawet psychodelicznymi wizjami świata oraz przestrzeni.


Władysław Gudonis Komendarek – niekwestionowana gwiazda muzyki elektronicznej w Polsce i na świecie, legenda za życia! Swoją przygodę rozpoczął w grupie EXODUS. Ma za sobą liczne koncerty na setkach różnorodnych festiwali: rockowych (np. Jarocin), elektronicznych (m.in. KLEM Nijmegen-Holandia, Drezno-Niemcy, Linz-Austria), jazzowych (np. Jazz Jamboree). Posiada bogatą dyskografię – pond 30 krążków. Jest stale aktywny muzycznie; tworzy ilustracje muzyczne do filmów i przedstawień teatralnych. Koncertuje w kraju i za granicą, zaskakując swych słuchaczy wciąż nowymi, świeżymi pomysłami.

Cały wywiad mozna przeczytać na stronie:

kulturanacodzien.pl 14/07/2021


Przeczytałam kiedyś, że miłośnicy teatru, będąc w Londynie, powinni ślepo kierować się na Piccadilly Circus, czyli… w jedno z najbardziej rozświetlonych miejsc w mieście!!! Podobno młody Alfred Hitchcock miał do tego stopnia obsesję na punkcie ogromnych billboardów, które po raz pierwszy zawisły na ścianach budynków już w 1908 r., iż stanowią element scenografii kilku jego filmów. Trudno mu się dziwić, jeśli dostrzegał w tej części West Endu wszystko to, co miewa w sobie sztuka: romantyzm, ekscytację, niebezpieczeństwo i obskurność.




Wiesław Fałkowski – poeta, autor tekstów piosenek i sztuk teatralnych, fotograf, dziennikarz, bloger, wydawca.  Jest założycielem witryny internetowej Teatralna Warszawa, a także współtwórcą projektu poetycko-muzycznego Remi & Falko. Ponadto należy do Grupy Artystycznej KaMPe w Londynie, współpracuje z Teatrem Katharsis w Dunstable oraz z Magazynem Radia Polonia Montreal – Panorama. Jest autorem kilku tomików poetyckich i sztuki teatralnej. Publikuje również swoje artykuły w Internecie na grupie felietomania.pl.

Rozmowę można przeczytać tutaj:


kulturanacodzien.pl 11/06/2021

Bogadan Dmowski /recytator poezji, muzyk/ i jego działalność artystyczna podczas pandemii

Dziś nieco bardziej na poważnie.
Rozmowa z Bogdanem Dmowskim o interpretacji i recytacji poezji.
Jakiś czas temu również mój wiersz poddany został temu zabiegowi w wykonaniu artysty.
Recytacja jest elementem kultury żywego słowa. Stanowi ona sztukę, ponieważ można ją oceniać według kryteriów estetycznych, takich jak piękno, wzniosłość, oryginalność, wyobraźnia, spontaniczność, ekspresja itp. Jest to jednak również swego rodzaju rzemiosło, które wyraża się w prawidłowej dykcji i poprawnym frazowaniu logicznym /proza/ oraz rytmicznym /poezja – dzielenie na wersy czy półwersy poprzez stosowanie pauzy wierszowej i średniówki/. Aby uzyskać pożądany efekt należy wszystko to połączyć: kwestie techniczne z interpretacją logiczną, obrazową i emocjonalną. Dopiero taki akt recytacji może przemawiać do wyobraźni i uczuć słuchacza.

Bogdan Dmowski od wczesnej młodości związany był z muzyką i słowem. Jak wspomina, żadna impreza kulturalna w jego mieście (Bystrzyca Kłodzka) nie mogła się odbyć bez jego udziału. Ukończył szkołę muzyczną I stopnia /gra na skrzypcach i flecie poprzecznym/, należał do grupy Errata, a także jako członek Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze oraz chórzysta Operetki Wrocławskiej występował na scenie zawodowej. W roku 1984 wyemigrował do Niemiec, ale nie porzucił działalności artystycznej. Jego sceną stała się m.in. restauracja Gdańska w Oberhausen, gdzie prezentował wiersze polonijnych poetów. Swoje recytacje poezji zaczął nagrywać w roku 2012. Od wielu lat publikuje je m.in. na Youtube.

Cały wywiad mozna przeczytać na stronie: kulturanacodzien.pl